Stanisław Piasecki - Prosto z Mostu

Stanisław Piasecki - Prosto z Mostu

Stanisław Piasecki (ur. 1900) - Znany przed wszystkim jako założyciel i redaktor naczelny przedwojennego tygodnika literacko-artystycznego "Prosto z Mostu". Pismo powstałe jako narodowa alternatywa dla liberalnych „Wiadomości Literackich”, szybko stało się jednym z wiodących pism o tematyce kulturalnej w Polsce. Na łamach "Prosto z mostu" publikowali m.in. Jan Dobraczyński, Jerzy Kisielewski, Bolesław Miciński, Jerzy Andrzejewski, Konstanty Ildefons Gałczyński, Karol Irzykowski, Jerzy Waldorff czy Tytus Czyżewski. W czasie wojny redagował konspiracyjne pismo "Walka" za co został aresztowany przez Gestapo i zamordowany w zbiorowej egzekucji w Puszczy Kampinoskiej 12 czerwca 1941r.

Prosto z Mostu” stanowi zbiór artykułów publicystycznych Stanisława Piaseckiego, publikowanych w latach 1929‑1933 na łamach ,,ABC”.

„Zbiór esejów wybitnego krytyka, który w swej działalności publicystycznej odznacza się bezkompromisowością i odwagą w stawianiu każdej sprawy, wywoła niewątpliwie żywe zainteresowanie w szerokich kołach czytelniczych.

Książka Piaseckiego – to rzut oka na dzisiejszość literacką w Polsce, to walka o nowy styl i nową treść piśmiennictwa. Rzecz napisana „prosto z mostu”, bez obwijania w bawełnę, ostra w ocenie wielu zjawisk dzisiejszego życia i jeszcze ostrzejsza w ataku na pozycje dotąd nietykalne. Temperament pisarski autora, jasność myśli i dosadność, słowa sprawiają, że książkę jego przeczyta z niesłabnącym zaciekawieniem każdy, komu nieobca jest troska o przyszłość polskiej kultury”. (Opis wydania oryginalnego)


Pobierz:

Ilość recenzji: 0

Dodaj komentarz

Twoja ocena książki:
Strona główna