Stanisław Piasecki - Prawo do twórczości

Stanisław Piasecki - Prawo do twórczości

Stanisław Piasecki (ur. 1900) - Znany przed wszystkim jako założyciel i redaktor naczelny przedwojennego tygodnika literacko-artystycznego "Prosto z Mostu". Pismo powstałe jako narodowa alternatywa dla liberalnych "Wiadomości Literackich", szybko stało się jednym z wiodących pism o tematyce kulturalnej w Polsce. Na łamach "Prosto z mostu" publikowali m.in. Jan Dobraczyński, Jerzy Kisielewski, Bolesław Miciński, Jerzy Andrzejewski, Konstanty Ildefons Gałczyński, Karol Irzykowski, Jerzy Waldorff czy Tytus Czyżewski. W czasie wojny redagował konspiracyjne pismo "Walka" za co został aresztowany przez Gestapo i zamordowany w zbiorowej egzekucji w Puszczy Kampinoskiej 12 czerwca 1941r.

"Prawo do twórczości" stanowi zbiór artykułów publicystycznych Stanisława Piaseckiego, publikowanych w latach 1934 - 1936 na łamach dodatku literackiego do czasopisma ,,ABC” oraz tygodnika ,,Prosto z mostu”.

Książka składa się na dwie części, z czego obie zawierają, jak to określa sam autor ,,zarys przemyśleń osobistych na tle rodzącego się w powojennym pokoleniu polskim nowego, narodowego poglądu na świat (...) Zebrane w książce [artykuły] są nie tylko czymś w rodzaju przeglądu zagadnień ideowych, poruszających dziś młode pokolenie narodowe, ale dają także pewien obraz formowania się zagadnień w ogniu polemik i aktualnych problemów życia polskiego”.

Na drugą część składają się głównie artykuły literackie, zawierające przemyślenia autora i jego pogląd na bieżące sprawy, związane z rzeczywistością po pierwszej wojnie światowej.

Pobierz:

Ilość recenzji: 0

Dodaj komentarz

Twoja ocena książki:
Strona główna