Roman Dmowski - Nasz patriotyzm

Roman Dmowski - Nasz patriotyzm

Roman Dmowski – (ur. 1864) Najważniejszy ideolog ruchu narodowego i jego najbardziej znany przywódca, mąż stanu. Działalność polityczną rozpoczynał w dobie rusyfikacji i jednocześnie odrodzenia aktywności polskich środowisk politycznych. Od 1887 r. członek Ligi Polskiej, którą w 1893 r. przekształcił w Ligę Narodową. W tym samym roku, za zorganizowanie nielegalnej manifestacji zesłany do Mitawy na Łotwie. W 1903 r. napisał „Myśli nowoczesnego Polaka” – najistotniejszy manifest polskiego nacjonalizmu. W dobie rewolucji 1905 r. zdecydował się wystąpić przeciwko działaniom lewicy. Zapoczątkowało to kurs na współpracę z Rosją, której geopolityczne uzasadnienie dał w książce „Niemcy, Rosja i kwestia polska” z 1908 r. Dmowski był posłem do Dumy Rosyjskiej, gdzie walczył o autonomię dla ziem Królestwa Polskiego. W czasie I wojny światowej opowiedział się po stronie Ententy, przeciw Niemcom. Od 1917 r. stał na czele Komitetu Narodowego Polskiego w Paryżu, był jednym z twórców tzw. Błękitnej Armii. Razem z Ignacym Janem Paderewskim podpisał Traktat Wersalski w imieniu Polski. W kolejnych latach dystansował się od oficjalnej polityki Związku Ludowo-Narodowego. W 1926 r. powrócił do czynnego udziału w polityce, stając na czele Obozu Wielkiej Polski. W ramach OWP, a później Stronnictwa Narodowego Dmowski sprzyjał rosnącemu w siłę młodemu pokoleniu narodowców. Zmarł w 1939 r.

Broszura "Nasz patriotyzm. Podstawy programu współczesnej polityki narodowej" Romana Dmowskiego wydana po raz pierwszy w 1893, stanowiła prezentacją programu niedawno co powstałej z inicjatywy Romana Dmowskiego, Zygmunta Balickiego i Jana Ludwika Popławskiego Ligii Narodowej. Była to pierwsza w pełni narodowodemokratyczna organizacja w Polsce. „Nasz patriotyzm” będąc z kolei jej pierwszą broszurą programową jest więc jedną z najważniejszych, pozycji w dorobku intelektualnym polskiej myśli narodowej.


Pobierz:

Ilość recenzji: 1

Komentarze

Uraziak

Dobry opis jak powinni postępować narodowcy, czego się wystrzegać i na co zwracać uwagę w swojej działalności. Tak jak "Myśli", tak i "Nasz patriotyzm" wciąż aktualny.

Dodaj komentarz

Twoja ocena książki:
Strona główna